Announcement :

Scholarship Committee

Online Admissions extended upto 30th September, 2021

The admissions of M.A/M.Sc/M.Com classes will be in Offline Mode

Admission Notice for M.A./M.Sc./M.Com. (1st year) 2021-22.

College Committees

College Committees for Session 2021-22

Chief Tutor Ms Seema Bawa
Sr. Tutor (Arts) Dr. Jaswant Singh
Sr. Tutor (Science) Ms. Nisha Vaidya
Sr. Tutor (Commerce) Dr. Poonam Sharma
Bursar Mr. Prakash Sharma
Anti Ragging Committee Mr. J.P Singh (Convenor)
Dr. Netar Singh
Ms. Neelam Gaur
Dr. Vivek Kapoor (Sr.)
Dr. Sanjeet Singh
Dr. Arvind Kumar
Dr. Sunil Sen
Mr. Gopal Guleria, Supdt.
Student Grievance Redressal
Committee (SGRC)
Dr. Poonam Sharma (Convenor)
Ms. Shishu Bala
Dr. Chetan Singh
Mr. Prakash Sharma
Dr. Rattan Lal
Dr. Suman Sharma
Ms. Mamta Parmar
Dr. Sanjeet Singh
Ms. Bandana Chauhan
Dr. Sunil Sen
Mr. Hukam Chand, Clerk
Internal Complaint Committee (ICC) Dr. Yoginder Pal Sharma (Chairperson)
Mayor Deepali (Advocate)
Ms. Seema Bawa (Convenor)
Dr. Poonam Sharma
Ms. Shishu Bala
Ms. Devika Vaidya
Ms. Neelam Gaur
Ms. Mukta Vaidya
Book Bank Committee Dr. Pooran Chauhan (Convenor)
Dr. Ravinder Kumar
Dr. vivek Kapoor (Sr.)
Ms. Priyanka Thakur
Ms. Archana Shukla
Ms. Vipasha Kashyap
Ms. Poonam Chaudhary
Ms. Saroj Kumari
Ms. Heena
Ms. Anita Devi (Hindi)
Dr. Vikas
Form Attestation Committee Dr. Chetan Singh (Convenor)
Dr. Om Prakash Thakur
Ms. Parvinder Kaur
Ms. Bandana Chauhan
Dr. Rozila Puri
Ms. Anita Devi (Hindi)
Mr. Hukam Chand, Clerk
Bus Pass Attestation Committee All the teachers are authorised to
attest the bus passes of their
respective students.
Leave Sanctioning Authority (Up to 6 days ) All the teachers are authorised to
sanction leave of their respective
students.
P.G. Classes All Heads of respective Departments
Identity Card Attestation I-Cards complete in all respects will
be issued by the librarian after
verifying from the library registration
card .
Career Counselling & Placement Cell Ms. Neelam Gaur (Convenor)
Dr. Om Prakash Thakur
Ms. Sikha Kapur
Ms. Asha Thakur
Dr. Sanjeet Singh
Dr. Chaman Lal
Dr. Anita (Botany)
Dr. Rajesh Kumar
Mr. Jaya Nand
Ms. Vipasha Kashyap
Mr. Arvind Kumar
Mr. Suraj Mani
Mr. Hans Raj
Scholaraship / Fee Concession Committee Dr. Netar Singh (Convenor)
Dr. Niraj Kumar
Dr. Dalip Sharma
Dr. Rakesh Kapoor
Mr. Mahender Singh (Hist.)
Dr. Anita Devi (Bot.)
Dr. Asha Singh
Dr. Shivani Chaudhary
Dr. Mujeeb Husain
Mr. Hukam Chand, Clerk
RUSA Affairs Committee Dr. Sanjay Sehgal (Convenor)
Dr. Vivek Kapoor (Sr.)
Ms. Anuradha Sharma
Dr. Yadvinder Sharma
Dr. Dalip Singh
Ms. Ritu Sharma
Dr. Sanjeet Singh
Dr. Suman Bhardwaj
Mr. Hukam Chand, Clerk
CSCA Advisory Committee Ms. Seema Bawa (Convenor)
Dr. J.P. Singh
Dr. Jaswant Singh
Ms. Nisha Vaidya
Dr. Sanjay Sehgal
Dr. Ravinder Kumar
Dr. Vivek Kapoor (Sr.)
Ms. Shikha Kapur
Dr. Sanjeet Singh
Dr. Shivani Chaudhary
Mr. Gopal Guleria, Supt.
Campus Beautification & Development Committee Ms. Devika Vaidya (Convenor)
Ms. Neelam Gaur
Ms. Priyanka Thakur
Dr. Suman Sharma
Dr. Ankur Sharma
Ms. Asha Thakur
Ms. Anuradha Sharma
Ms. Yachana Sharma
Dr. Mujeeb Husain
Ms. Nivedita Gautam
Ms. Vipasha Kashyap
Dr. Anita (Hindi)
Ms. Poonam Chaudhary
Dr. Sunil Sen
Dr. Santosh Kumar
Mr. Suraj Mani
Dr. Suman Bhardwaj
Mr. Hans Raj
Mr. Hukum Chand, Clerk
Disaster Management Dr. Sanjay Sehgal (Convenor)
Dr. Netar Verma
Dr. Dayak Ram Thakur (Sr.)
Mr. Mahender Singh (Chemistry)
Dr. Chaman Premi
Ms. Jyoti Thakur
Mr. Mujeeb Husain
Smt. Promila Devi, LA
House Examination Committee Ms. Nisha Vaidya (Convenor)
Dr. Vivek Kapoor (Sr.)
Dr. Bharti Sharma
Dr. Dayak Ram Thakur (Sr.)
Dr. Om Prakash Thakur
Ms. Archana Shukla
Ms. Anuradha Sharma
Dr. Yadwinder Sharma
Ms. Asha Thakur
Dr. Dalip Singh
Mr. Vivek Kapoor
IQAC (Internal Quality Assurance Cell) Dr. Yoginder Pal Sharma, Chairperson
Ms. Seema Bawa, Co-ordinator
Ms. Nisha Vaidya
Dr. Sanjay Sehgal
Dr. Ravinder Kumar
Dr. Yadvinder Sharma
Dr. Ankur Sharma
Dr. Dalip Singh
Dr. Sanjeet Singh
Mr. Vikas
Mr. Gopal Guleria
President, O.S.A.
President, P.T.A.
President, C.S.C.A.
NAAC Liaison Committee Dr. Netar Singh (Convenor)
Dr. J.P. Singh
Dr. Poonam Sharma
Dr. Bharti Sharma
Dr. Vivek Kapoor (Sr.)
Dr. Dayak Ram Thakur
Ms. Anuradha Sharma
Ms. Shikha Kapur
Ms. Swedesh Kumari
Mr. Hukam Chand
Library Committee Dr. Vivek Kapoor (Sr.) (Convenor)
Ms. Archana Shukla
Ms. Asha Thakur
Ms. Priyanka Thakur
Ms. Anita Devi (Hindi)
Ms. Poonam Chaudhary
Mr. Suraj Mani
Ms. Swedesh Kumari, Lib.
Time Table Committee

Dr. Ravinder Singh (Convenor)

Dr. vivek Kapoor (Sr.)
Mr. Prakash Sharma
Ms. Mukta Vaidya
Dr. Dayak Ram Thakur (Sr.)
Ms. Priyanka Thakur
Dr. Yadvinder Sharma
Ms. Anuradha Sharma
Mr. Ghanshyam, Clerk
UGC Affairs Committee Mr. Jaswant Singh (Convenor)
Dr. Om Prakash Thakur
Dr. Neeraj Kumar
Dr. Dalip Singh
Dr. Anita Devi (Bot.)
Mr. Jaya Nand
Mr. Gopal Guleria, Supdt.
Repair & Maintenance Committee Mr. Sanjay Sehgal (Convenor)
College Property
Dr. Ravinder Kumar
Dr. Bharti Sharma
Dr. Dayak Ram Thakur (Sr.)
Ms. Priyanka Thakur
Mr. Jaya Nand
Mr. Hans Raj
Mr. Netar Singh, Clerk
Electricity
Ms. Mukta Vaidya
Dr. Om Prakash Thakur
Dr. Dayak Ram
Dr. Dalip Singh
Dr. Asha Singh
Mr. Ajay Singh
Mr. Netar Singh, Clerk
Water Supply
Dr. Vivek Kapoor (Sr.)
Ms. Neelam Gaur
Mr. Manohar Lal
Dr. Rozila Puri
Mr. Suraj Mani
Mr. Netar Singh, Clerk
Hostel Advisory Committee (Girls) Ms. Seema Bawa (Convenor)
Ms. Shishu Bala
Ms. Neelam Gaur
Ms. Mukta Vaidya
Ms. Jyoti Thakur
Dr. Tara Devi
Ms. Bandana Chauhan
Hostel Advisory Committee (Boys) Dr. Jaswant Singh (Convenor)
Dr. Netar Singh
Dr. Rattan Lal
Mr. Joginder Pal
Mr. Mahender Thakur (Hist.)
Dr. Sanjeet Singh
Mr. Jaya Nand
Mr. Gopal Singh Guleria Supdt.
College Website Maintenance Committee Dr. Ankur Sharma (Convenor)
Dr. Yadvinder Sharma
Dr. Dalip Singh
Mr. Mahender (Hist.)
Mr. Jaya Nand
Dr. Vikas
Canteen Committee Dr. J.P. Singh (Convenor)
Dr. Dayak Ram Thakur
Dr. Vivek Kapoor (Sr.)
Ms. Mukta Vaidya
Ms. Asha Thakur
Dr. Hem Lata
Mr. Suraj Mani
Mr. Hans Raj
Mr. Ghanshyam, Clerk
Discipline Committee Dr. Netar Singh (Convenor)
Ms. Shishu Bala
Dr. Chetan Singh
Dr. Om Prakash Thakur
Dr. Sandeep Raghva
Dr. Ankur Sharma
Dr. Dayak Ram (Hindi)
Dr. Chaman Premi
Dr. Sanjeet Singh
Ms. Anita Devi
Dr. Mujeeb Husain
Ms. Nivedita Gautam
Dr. Arvind Kumar
Dr. Sunil Sen
Dr. Santosh Kumar
Mr. Suraj Mani
Mr. Hans Raj
Ms. Swedesh Kumari, Lib.
Sanitary / Cleanliness Committee Ms. Neelam Gaur (Convenor)
Dr. Neeraj Sharma
Ms. Yachana Sharma
Mr. Vivek Kapoor
Mr. Manohar Lal
Ms. Vipasha Kashyap
Dr. Rozila Puri
Dr. Santosh Kumar
Dr. Suman Bhardwaj
Dr. Shivani Chaudhary
Mr. Netar Singh, Clerk
Ms. Satya Devi, Peon
Ms. Kaushalya Devi, Peon
Ms. Tara Devi, Peon
Anti Drug Abuse Committee Mr. Netar Singh (Convenor)
Dr. Chetan Singh
Dr. Dayak Ram Thakur (Sr.)
Ms. Archana Shukla
Mr. Vivek Kapoor
Ms. Bandana Chauhan
Dr. Hem Lata
Mr. Manohar Lal
Dr. Mujeeb Husain
Mr. Jaya Nand
Ms. Nivedita Gautam
Dr. Arvind Kumar
Ms. Anita Kumari (Hindi)
Dr. Sunil Sen
Dr. Santosh Kumar
Ms. Shivani Chaudhary
Mr. Biri Singh, JOA
Purchase Committee Dr. Netar Singh (Convenor)
Ms. Nisha Vaidya
Mr. Sanjay Sehgal
Dr. Vivek Kapoor (Sr.)
Mr. Prakash Sharma
Dr. Puran Chand
Mr. Gopal Guleria, Supt.
e-Learning Monitoring Cell Dr. Ankur Sharma
Dr. Dalip Singh
Mr. Jaya Nand
Dr. Arvind Kumar
Dr. Vikas
Physical Support Service Cell (PSSC) Dr. Bharti Sharma Co-ordinator
Ms. Shishu Bala Co-ordinatorh
Ms. Devika Vaidya Co-ordinator
Mr. Samarth Sharma MGNCRE,
Advisor, Ministry of education GIO
Ms. Priyanka Thakur
Ms. Mamta Parmar
Ms. Shikha Kapur
Dr. Dalip Singh
Dr. Arvind Kumar
Dr. Shivani Chaudhary
Mr. Hans Raj
Cultural / Co-curricular / Extra-curricular Assignments
Coordinator Mr. Deepak Gautam
Debate & Elocution Ms. Hem Lata
Ms. Shivani Chaudhary
Mr. Hans Raj
Quiz Dr. Chaman Lal
Ms. Saroj Sharma
Mr. Hans Raj
On the Spot Painting Ms. Anuradha Sharma
Mr. Mujeeb Husain
Poster Making Mr. Vivek Kapoor (Jr.)
Ms. Anita (Bot.)
Collage Making Dr. Asha Singh
Mr. Arvind Kumar
Clay Modelling Mr. Manohar Lal
Ms. Nivedita Gautam
Cartooning Dr. Mujeeb Husain
Dr. Sunil Sen
Rangoli Ms. Vipasha Kashyap
Ms. Rozila Puri
Spot Photography Mr. Jaya Nand
Dr. Arvind Kumar
Group Song, Folk Song, Classical (V&I) & Light vocal Dr. Puran Chand
Dr. Anupama
Folk Dance / Classical Dance Dr. Puran Chand
Ms. Anupama
Ms. Banita Kumari
Ms. Bandana Chauhan
Dr. Santosh Kumar
Dr. Suman Bhardwaj
Drama, One Act Play, Skit & Mime Ms. Asha Thakur
Ms. Vipasha Kashyap
Ms. Hans Raj
Adventure Activity Club (Trekking, Mountaineering, Para
Trooping and Kikking)

Dr. Chetan Singh
Dr. Chaman Premi
Dr. Hem Lata
Ms. Anita Kumari (Hindi)
Dr. Arvind Kumar
Mr. Suraj Mani
Magazine (Editorial Board)  
Chief Editor Ms. Seema Bawa
Editor (English Section) Ms. Shikha Kapur
Editor (Hindi Section) Mr. Dayak Ram
Editor (Science Section) Ms. Devika Vaidya
Editor (Commerce Section) Dr. Bharti Sharma
Editor (Planning Forum) Dr. Sanjeet Singh
Editor (Sanskrit Section) Ms. Jyoti Thakur
Editor (Pahari Section) Dr. Hem Lata
Gender Sensitisation Committee Ms. Devika Vaidya (Convenor)
Ms. Priyanka Thakur
Dr. Suman Sharma
Ms. Anuradha Sharma
Ms. Archana Shukla
Mr. Manohar Lal
Mr. Hans Raj
Ms. Lata, LA
Red Ribbon Club Dr. Suman Sharma (Convenor)
Ms. Bandana Chauhan
Ms. Anita Kumari
Ms. Poonam Chaudhary
Ms. Rozila Puri
Dr. Shivani Chaudhary
Incharge N.S.S. Dr. Rattan Lal
Ms. Mamta Parmar
Incharge N.C.C. Maj. (Dr.) Chetan Singh
Lt. (Dr.) Smriti Thakur
Fg. Offr. (Dr.) Chaman Lal
Incharge Rovers Dr. Dayak Ram (Hindi)
Incharge Rangers Ms. Jyoti Thakur
Red Cross Club Dr. Rattan Lal (Convenor)
Dr. Chaman Premi
Ms. Yachana Sharma
Eco Club Ms. Priyanka Thakur (Conevnor)
Ms. Mamta Parmar
Ms. Nivedita Gautam
Mr. Ajay Singh
Sports Committee (President of various games for session 2021-22)
Name of the Game President Name of the Game President
Athletics (Boys) Dr. Vikas Judo (Boys ) Mr. Mahender Singh (Hist.)
Athletics (Girls ) Dr. Shivani Chaudhary Judo (Girls ) Dr. Asha Singh
Badminton (Boys) Dr. Rajesh Kumar Kabaddi (Boys) Mr. Jaya Nand
Badminton (Girls) Ms. Ritu Sharma Kabaddi (Girls) Ms. Bandana Chauhan
Basketball (Boys) Dr. Rakesh Kapoor Kayaking (Boys) Dr. Ankur Sharma
Basketball (Girls ) Ms. Yachana Sharma Kayaking (Girls) Ms. Parvinder Kaur
Boxing (Boys) Mr. Suraj Mani Kho-Kho (Boys) Mr. Mahender Singh (Chem.)
Boxing (Girls) Ms. Heena Kho-Kho (Girls) Ms. Poonam Chaudhary
Canoeing (Boys) Dr. Yadvinder Sharma Shooting (Boys) Dr. Santosh Sharma
Canoeing (Girls) Ms. Anita Kumari (Hindi) Shooting (Girls) Ms. Archana Shukla
Chess (Boys) Dr. Mujib Husain Table Tennis (Boys) Dr. Chaman Lal
Chess (Girls) Ms. Vipasha Kashyap Table Tennis (Girls) Ms. Shikha Kapur
Cricket (Boys) Mr. Hans Raj Taekwondo (Boys) Dr. Dalip Singh
Cricket (Girls) Ms. Saroj Kumari Taekwondo (Girls) Ms. Mamta Parmar
Cross Country (Boys) Mr. Vivek Kapoor Volleyball (Boys) Dr. Dayak Ram (Hindi)
Cross Country (Girls) Ms. Anita Devi (Bot.) Volleyball (Girls) Dr. Suman Bhardwaj
Foot-Ball (Boys) Mr. Hem Raj Weight Lifting (Boys) Mr. Manohar Lal
Hand Ball (Boys) Mr. Ajay Singh Weight Lifting (Girls) Ms. Priyanka Thakur
Hand Ball (Girls) Dr. Anita Singh (Bot.) Wrestling (Boys) Dr. Arving Kumar
Hockey (Boys) Mr. Neeraj Sharma Wrestling (Girls) Ms. Anuradha Sharma
Hockey (Girls) Mr. Rozila Puri